Bozcaada'da "İmar" Yerine "İmha" Planı!

Tarih : 25 Eylül 2013 14:56

3 / 5 (1 Kişi)
Bozcaada da İmar Yerine İmha Planı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Mimar Oktay Ekinci, köşeyazısında Bozcaada'yı kaleme aldı.

1.225 kez okunmuştur

Ekinci, Bozcaada'nın yeni imar planı ile ilgili tartışmalara değinerek, "'Tümü 3. derece sit' olan adaya dayatılan yeni plan eğer hayata geçerse, ne o dinginlik kalacak, ne bağlar, ne de kimliğini tamamlayan geleneksel Ege evleriyle bezeli yerleşim dokusu." diyor.

İşte Ekinci'nin Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yayımlanan 'Diren Bozcaada' isimli yazısı...

'Diren Bozcaada'

“Bozcaada” denince akla ne gelir?.. Bilenlerin “sükûnet-bağlar ve şarap” dediğini duyar gibiyim.

O halde adı “koruma” olan bir planın öncelikle bu değerleri gözetmesi gerekmez mi?

Ne var ki “tümü 3. derece sit” olan adaya dayatılan yeni plan eğer hayata geçerse, ne o dinginlik kalacak, ne bağlar, ne de kimliğini tamamlayan geleneksel Ege evleriyle bezeli yerleşim dokusu…

Çanakkale’nin ilçesi konumundaki adamız, denebilir ki “yaşamsal” bir tartışmayla kışa hazırlanıyor. Ada sevdalıları, imar yerine adeta “imha”yı öngören “sözde koruma” planını durdurabilmek için Bozcaada Forumu’nu oluşturdu.

Kış aylarında 2 bin, yazın 5 bin nüfusu barındıran 40 bin m2’lik adayı “betonlaşma”ktan kurtarmak için 10 bini aşkın imza toplanmasını sağlayan katılımcılar özetle diyorlar ki: “Bozcaada’ya dokunmayın, bırakın Bozcaada olarak kalsın..”

Forumdaki ‘Gezi ruhu’

Forum, sadece imar planını sorgulamak için değil, kanalizasyon vb. altyapı sorunlarına da çözüm bulmak üzere, aydınlar, uzmanlar ve bilinçli sakinlerin katılımıyla kurulmuş.

Gazeteci Haluk Şahin izlenimlerini şöyle yazıyor: “Bozcaadalılar adaya sahip çıkıyor. Bozcaada butik bir bağcılık, şarapçılık, kültür adası kalsın şeklindeki ifadelere yer verilen forumda yeni imar planını bilmek ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak istiyor... Gezi ruhu budur, yaşadığın yere sahip çıkmak.”

Bir diğer duyarlı gazeteci Ferai Tınç da Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi’nin planla ilgili eleştirilerine dikkat çekerek diyor ki: “Bu düpedüz Bozcaada’yı ‘Avşalaştırma’ planı… Kıyıdaki arsalara 300 m2, bağların ortasına 500m2 inşaat izinleri; minicik adaya 18 metre eninde yollar TOKİ’den başka kimi memnun eder? Bozcaada, imar planını usulsüzlük ve pervasızlıkla biçimlendirmeye kalkanlara terk edilemez. 47 km2’lik adaya kruvazör limanı iş mi?”

Demokrasinin inkârı

Bozcada Forumu, işte bu planı durdurmak için her fırsatta toplanıyor. Prof. Dr. Mine İnceoğlu, konuk olduğu Açık Gazete’de “doğal yapıyı ve kimliği tamamen bozacak” dediği planın halka duyurulmadan kabul edilmesinin çağdaş ve demokratik şehircilikle nasıl çeliştiğini anlatmış... Oyuncu Cezmi Baskın’ın “Diren Bozcaada” çağrısı üzerine herkesin ortak fikri ise “Gezi Ruhu”nun adada da başarıya ulaşacağı...

Nitekim Açık Radyo’nun kurucusu Ömer Madra da “Gelecek şimdidir ey okur: Dünyanın her yerinden direniş haberleri geliyor artık, farkında mısın?” diye sorduğu “Mutluluk Rüyası Görmek” başlıklı yazısında bakın ne diyor:

“Bulgaristan’dan Brezilya’ya, Mısır’dan Meksika’ya… buralarda da Yedikule’den Munzur’a, Uludağ’dan Bozcaada’ya, 3’üncü köprü’den 3’üncü havalimanına, on bin yıllık tarih üzerine inşa edilen barajlardan milyonlarca yıldır orada duran toprakların bağrını yararak kazılacak kanala… yani, bütün müştereklerimize eşzamanlı olarak yöneltilmiş topyekûn bir talan tasallutu ve buna başkaldıran kitlelerin direnişi...”

Bozcaada’yı izleyeceğiz. Gelişmeleri mutlu haberlerle paylaşmak umuduyla.. 

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz.
Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  Projeler Haberleri Tüm Projeler Haberleri

  Son Videolar Tüm Videolar

  Son Fotoğraf Galerileri Tüm Galeriler
  • Bu istasyonlarda tren beklemek ayrı bir keyif Bu istasyonlarda tren beklemek ayrı bir keyif!

   Tren beklemeyi keyifli hale getiren istasyonlar...

  • Kalekent Kale Kent ProjelerKalekent - Kale Kent - Projeler

   Kalekent - Kale Kent - Projeler - Yemyeşil bir arazi, süs havuzları, nilüferler, japon köprüleri ve fıskiyeler. 100.000 metrekare arazi üzerine kurulan ve 73.000 metrekaresi özel tasarlanmış peyzaja ayrılan Kalekent'te doğanın tüm renkleri bir araya geliyor. Yemyeşil doğaya eşlik eden süs havuzları, japon köprüleri ve fıskiyelerle şehrin gürültüsünden uzak, huzurlu bir yaşam sunuyor.

  • II Abdülhamid in hazırlattığı muhteşem haritalarII. Abdülhamid'in hazırlattığı muhteşem haritalar

   II. Abdülhamid dönemine ait 150 harita ve plan tek kitapta toplandı

  • Bu bulutlar kıyamet habercisi mi Bu bulutlar kıyamet habercisi mi?

   Adeta korku filminden fırlamış bu manzaralar görenleri ürkütüyor...

  • Koltuk seçmenin püf noktalarıKoltuk seçmenin püf noktaları

   Yeni bir koltuk almaya karar vermeden önce bir göz atın.

  • 25 adımda ev dekorasyonu25 adımda ev dekorasyonu

   Yaşam alanınız bir süre sonra size sıkıcı gelmeye başlayabilir. Bunun tek çözümünün taşınmak olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çok ucuz ve eğlenceli küçük dokunuşlarla evinizde yeni bir ruh yaratmak mümkün...