Anadolu Yakası'na Yeni Şehir

Tarih : 14 Şubat 2013 13:10

3 / 5 (1 Kişi)
Anadolu Yakası na Yeni Şehir

Tuzla ile Gebze arasında yapılması planlanan 500 bin nüfuslu şehir, bilim, teknoloji ve kongre merkezi olacak.

1.423 kez okunmuştur

Şehirlerin marka değerini artırma sloganıyla yola çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'a kuracağı ikinci yeni şehrin konseptini belirledi. Kurulacak, yeni şehir Türkiye'yi Avrupa'nın bilim, teknoloji ve kongre merkezi yapacak. Anadolu Yakası'na 500 bin kişilik bilim ve kongre şehri

ANADOLU YAKASINA YENİ ŞEHİR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'a yapılacağı açıklanan iki yeni şehirden biri olan Anadolu Yakası'na yapılacak şehrin, konsepti belli oldu. Avrupa yakasındaki Türkiye'nin sağlık merkezi olurken, Anadolu yakasına kurulacak olan şehir Türkiye'yi Avrupa'da kongre merkezlerinin ve bilim araştırmalarının merkezi yapacak.

TEKNOLOJİ VE KONGRE TURİZMİ KONSEPTİ
Avrupa Yakası'nda yapılacak ilk şehir için tüm çalışmalarını tamamlayan, ihale için beklemeye geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anadolu'ya yapılacak ikinci 500 bin nüfuslu şehir için de çalışmalara başladı. Avrupa yakasındaki şehir için "Sağlık Şehri ve Sağlık Turizmi Merkezi" konseptini belirleyen Bakanlık, Anadolu yakası için de Teknoloji ve Kongre Turizmi Merkezi konseptinde karar kıldı. Kurulacak olan ikinci şehir Teknoparklar ve dev kongre merkezleri ile "Bilim ve kongre şehri" olacak. İstanbul'a son yıllarda artan ve artık karşılanamayacak duruma gelen kongre talepleri ve üniversitelerle sanayi dünyasını teknolojik araştırmalar için bir araya getirme fikri bu tercihte etkili oldu.

TEKNOLOJİNİN MERKEZİ OLACAK
İstanbul'a yapılacak olan yeni şehirde üniversitelerin sanayi ile beraber çalışmasının önün açılacak. Şehre kurulacak olan teknoparkların üniversitelerin kullanımına verilerek iş dünyası ile teknolojik çalışmalar yapılması sağlanacak, yapılan çalışmalar bu bölgede yapılacak kongrelerle dünyaya tanıtılacak. Bakanlık proje çerçevesinde tüm üniversitelerin bölgede yer almaları için kapılarını çalacak.

KONGRE MERKEZİ OLACAK

Yeni şehir Türkiye'yi, kongre turizminde zirvede yer alan Viyana, Paris ve Barselona ile yarıştıracak. Yapılacak olan merkezlerle dünyada, kongre merkezleri arasında 9. Sırada bulunan İstanbul'u daha üst seviyelere taşıyacak.

ULAŞIM RAHAT OLACAK

Anadolu Yakası'nda yapılacak şehir tam bir ulaşım merkezi olacak. Başbakan Erdoğan'ın Pendik'e kadar uzatılacağı müjdesini verdiği Anadolu yakası metrosu da bu yeni şehre kadar getirilecek. Marmaray Projesi'nin hayata geçmesinin ardından yeniden ele alınan hızlı tren projesi de bu şehre uğrayacak. Böylece, Anadolu yakasındaki yeni şehre tüm ulaşım araçlarıyla erişim sağlanacak

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz.
Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  Türkiye Haberleri Tüm Türkiye Haberleri
  • Yeni geldi Cezası 80 liraYeni geldi... Cezası 80 lira 23 Ocak 2015, Cuma 10:08

   Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açılışla hizmete giren, Sağlık Bakanlığı’na ait 798 yeni ambulansın çok konuşulacak bir özelliği ortaya çıktı.

  • Plajların su kalitesi internetten takip edilebilecekPlajların su kalitesi internetten takip edilebilecek 14 Ocak 2015, Çarşamba 11:47

   TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki 1112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınacak.

  • Devlet her aileyi evinde izleyecekDevlet her aileyi evinde izleyecek 13 Ocak 2015, Salı 10:59

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, revize edilen destek projesini anlattı: Aile hekimi gibi, her ailenin, danışmanı olacak.

  • İki yabancı şirketten biri İstanbul daİki yabancı şirketten biri İstanbul'da 29 Aralık 2014, Pazartesi 10:12

   Türkiye'de faaliyet gösteren 41 bin 131 uluslararası sermayeli şirketin yarısından fazlası (24 bin 489) İstanbul'da bulunuyor.

  • Bu proje Türkiye de bir ilkBu proje Türkiye'de bir ilk 27 Aralık 2014, Cumartesi 12:29

   Türkiye’de bir ilk olması planlanan Ortofoto ile bina envanteri belirlenecek ve kaçak yapılaşmaların önüne geçilecek.

  • Rusya dan pahalı istisnaRusya’dan ‘pahalı’ istisna 27 Aralık 2014, Cumartesi 10:29

   Ambargolarla boğuşan Rusya, dünyaya hububat satışını durdururken, Türkiye’ye istisna tanıdı.

  Son Videolar Tüm Videolar

  Son Fotoğraf Galerileri Tüm Galeriler

  Çatalca Arsa